X -JUBILEUSZOWY BIEG EUROPEJSKI PRZESZEDŁ JUŻ DO HISTORII

16.04.2012

W sobotę 14 kwietnia odbyła się Jubileuszowa 10-ta edycja „Biegu Europejskiego” w Gnieźnie. W najważniejszym w regionie wydarzeniu sportowym wystartowała rekordowa liczba 790 zawodników

Bieg był szczególny również z powodu inicjatywy firmy VELUX, która zdecydowała się przekazać na cel charytatywny kwotę 10 złotych za każdą osobę, która stanęła na starcie.

Jubileuszowy „Bieg Europejski” zakończył się dużym sukcesem. Zgromadził on setki widzów, którzy przy pięknej pogodzie kibicowali swoim faworytom. W tym roku konkurencja była bardzo silna, wystartowali zawodowcy oraz amatorzy biegania z całej Polski i zagranicy między innymi czterech  długodystansowców z Kenii, a także Rosjanie, Białorusini czy Węgrzy.

Jako pierwszy na metę 10-km biegu dotarł zawodnik z Kenii - Martin Mukule (klub Kenya Athletics). Pokonał on trasę w rekordowym czasie 28 min. 51 sek. Wśród kobiet zwyciężyła Nadezda Trilinskaya z Rosji reprezentująca Klub Achilles Leszno (34 min. 37 sek.) Nagrody przyznane zostały również w kategorii grupowej. Pierwsze miejsce zdobył Klub Altom Gniezno. Zawodnik z tego klubu okazał się najszybszym sportowcem z Gniezna - Klaudiusz Kozłowski pokonał trasę w czasie 33 min. 12 sek. W szczególny sposób uhonorowani zostali najstarszy i najmłodszy uczestnik biegu, którzy biorą w nim udział od minimum 3 lat. 68-letni p. Jerzy Etzel oraz 19-letni Maciej Cyrok otrzymali od firmy VELUX nagrody rzeczowe.

Wieloletni sponsor „Biegu Europejskiego”, firma VELUX w szczególny sposób uczciła tegoroczną edycję tego wydarzenia. Podczas ceremonii zamykającej bieg Jerzy Pęczak, przedstawiciel VELUX przekazał na ręce Ewy Różyckiej, Prezesa „Fundacji na Rzecz Rozwoju Ochrony Zdrowia w Gnieźnie” symboliczny czek na sumę 7900 zł. Organizacja ta została wybrana w drodze głosowania przez pracowników gnieźnieńskiej fabryki VELUX spośród wielu projektów wymagających wsparcia w regionie. Zebrane fundusze zostaną przeznaczone na zakup sprzętu medycznego oraz na podopiecznych fundacji.

„Bieg Europejski” w Gnieźnie organizowany jest przez Klub Sportowy Altom od 2003 roku. Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń sportowych w regionie i największych biegów w Polsce, które otwarte jest dla wszystkich chętnych. Trasa biegu liczy 10 km. W 2011 roku bieg ukończyło ponad 660 osób.

Serdecznie dziękuję wszystkim uczestnikom X Biegu Europejskiego, za udział i stworzenie rewelacyjnej atmosfery. Wszystkim, którzy dobiegli do mety składam gratulacje. Tych, którym się to nie udała lub nie osiągnęli wymarzonego wyniku, zachęcam do wytrwałości, dalszego trenowania i ponownej próby w następnym biegu. Chciałbym również bardzo gorąco podziękować wszystkim służbą i instytucją zabezpieczającym bieg, za trud który włożyli, żeby w Gnieźnie, mieście z bardzo trudnym do zabezpieczenia systemem komunikacyjnym, przygotować rewelacyjne warunki dla zawodników. Dzięki temu zawodnicy mieli dokładnie wyznaczoną i oznakowaną trasę, a przede wszystkim byli na niej bezpieczni. Dziękuję Komendzie Powiatowej Policji w Gnieźnie, Straży Miejskiej, Straży Pożarnej w Gnieźnie, firmie JAWO ZNAK, Pogotowiu Medicover i wszystkim wolontariuszom. W tych podziękowaniach nie może zabraknąć mecenasów tej imprezy. Bez nich nie byłoby tego biegu. Dziękuję sponsorom strategicznym firmie ALTOM i VELUX, dziękuję Urzędowi Miejskiemu w Gnieźnie, Gnieźnieńskiemu Ośrodkowi Sportu i Rekreacji w Gnieźnie, firmie MALLAK i Drukarni Majorczyk za szlachetność i otwarcie na sportowe inicjatywy oraz za zaufanie jakim obdarzyli organizatorów X Biegu Europejskiego. Jeszcze raz Wam wszystkim dziękuję!!!         Dyrektor Biegu  - Andrzej Krzyścin